Strona głowna  /  KĄCIK RODZICA

ZBLIŻAJĄ SIĘ WAKACJE-

PAMIĘTAJ O BEZPIECZEŃSTWIE

SWOJEGO DZIECKA!

„Unikanie zagrożeń” – wczesna edukacja dzieci,
 z elementami profilaktyki kryminalnej

Zajęcia poruszające tematykę zagrożeń  mają na celu przekazanie dzieciom wiedzy, mającej uchronić je w przyszłości przed niebezpieczeństwami, przed staniem się ofiarami przestępstw. Profilaktykę zagrożeń mającą na uwadze dobro dziecka trzeba wprowadzać od przedszkola, bo tutaj kształtują się jego nawyki. Skierowane do dzieci ostrzeżenia dotyczą także rodziców.

PRZECIWKO OKRUCIEŃSTWOM  ŚWIATA NIE MOŻNA DZIAŁAĆ
W POJEDYNKĘ - MUSIMY DZIAŁAĆ WSZYSCY

MAMO! TATO!

W dużej mierze od Ciebie zależy, czy Twoje dziecko będzie bezpieczne
w domu, w drodze do szkoły, podczas zabaw z rówieśnikami.

DZIESĘĆ ZŁOTYCH ZASAD

1. Bądź dla swoich dzieci wzorem prawidłowego zachowania – zawsze
     i w każdej sytuacji.
  2. Ucz swoje dzieci, by podczas Twojej nieobecności w domu nikomu nie otwierały drzwi, nawet znajomym ani innym dzieciom.
  3. Nie ujawniaj swoim pociechom miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów.
  4. Bezwzględnie zakazuj dzieciom przyjmowania od obcych jakichkolwiek prezentów, słodyczy, napojów.
  5. Zakaż im wsiadania do pojazdów kierowanych przez obcych, oddalania się
    z nieznajomymi. Musisz zrobić wszystko, aby Twoje dziecko było nieufne wobec obcych.
  6. Starannie wybierz trasę, którą dziecko ma chodzić do szkoły. Naucz je bezpiecznego poruszania się po drodze.
  7. Dziecku idącemu do szkoły lub bawiącemu się na podwórku nigdy nie wieszaj kluczy na szyi.
  8. Uczyń wszystko, aby zabawy dzieci były bezpieczne. Ucz dzieci rozwagi
    i sam bądź przewidujący.
  9. Zawsze zwracaj uwagę na zachowanie swoich dzieci i ich przyjaciół.
  10. Traktuj swoje dziecko poważnie, nie bagatelizuj jego problemów. Codziennie znajdź czas na rozmowę z własnym dzieckiem.

JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA

Czasami zdarza się, że rodzice – z racji rożnych obowiązków – zmuszeni są do pozostawienia dziecka samego w domu. W przypadku małych dzieci dzieje się to niezwykle rzadko, ale jeśli jest taka konieczność, a nasza pociecha jest na tyle dojrzała emocjonalnie, że nie płacze i godzi się na to bez sprzeciwów – należy pamiętać o właściwym przygotowaniu dziecka. Musimy bowiem z góry założyć, że pozostając w domu może z nudów, czy dla podkreślenia swojej dorosłości, podjąć takie działania, których skutki okażą się tragiczne.

Przed wyjściem z domu należy więc:

• sprawdzić zabezpieczenie instalacji gazowej, elektrycznej i wodnej,
  • usunąć z zasięgu wzroku i ręki dziecka wszystkie lekarstwa
  • pozamykać okna i zabezpieczyć drzwi balkonowe
  • ustalić z dzieckiem miejsce, w którym będzie się bawić

Przygotowując dziecko do tak dużej samodzielności należy wyraźnie określić to, co jest absolutnie zabronione, a więc:

• samowolne dotykanie urządzeń elektrycznych, gazowych, wodnych,
  • używanie narzędzi elektrycznych,
  • zabawy typu „mały chemik”
  • przenoszenie i zapalanie otwartego ognia (zapałki, świeca)
  • samowolne leczenie się lekami z domowej apteczki
  • zapraszanie do domu kolegów
  • otwieranie drzwi obcym.

Jeśli w domu przechowywana jest broń gazowa, palna czy biała – musi być skutecznie zabezpieczona, a dziecko powinno mieć wyraźny zakaz jej dotykania.
            W przypadku dziecięcych pomysłów  i wątpliwości należy ustalić wyraźną strategię działania: o wszystkim, co chcę zrobić, informuję telefonicznie rodziców!
            Pamiętajmy, że brak wyobraźni u dorosłych i brak odpowiedniej dyscypliny ze strony dziecka doprowadziły już nie raz do nieodwracalnych tragedii.

„ JAK USTRZEC SWOJE DZIECKO”

Książka którą warto przeczytać

„Najpoważniejsze niebezpieczeństwo to takie, którego nie bierzemy pod uwagę. Kiedy idzie o bezpieczeństwo naszych dzieci, jedną z najważniejszych rzeczy jest świadomość istniejących zagrożeń, to ona stanowi najbardziej efektywną  obronę przed nimi”

Książka Luisa R. Mizelli – to swoisty poradnik dla rodziców , wychowawców i nauczycieli.

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-12