Strona głowna  /  LOGOPEDA: Musialik
LOGOPEDA: Musialik

Drodzy Rodzice !

Serdecznie Was witam w Nowym Roku Szkolnym :) W tym roku będę prowadzić zajęcia z grupami: "Motylki", "Myszki" oraz "Tygryski". Na zebraniu dostaniecie Państwo listy, gdzie wyrażacie zgode na udział Waszego dziecka w zajęciach logopedycznych. Bardzo proszę o podpisanie ich.

W miesiącu Wrześniu będę przeprowadzała badania przesiewowe i wyłaniała dzieci, które takiej terapii potrzebują. Drogi Rodzicu ! Jeśli Twoje dziecko zostanie zakwalifikowane do terapii logopedycznyj, bardzo proszę o przygotowanie zeszytu (32k) najlepiej w kratkę. Proszę nie zapomnieć również o podpisaniu zeszytu. Zajęcia będą odbywać się co 2, czasem 3-tygodnie. Po każdych zajęciach dziecko dostanie zeszyt do domu z zestawem ćwiczeń. Podaję Państwu również swojego maila w razie jakichkolwiek wątpliwości: sandra.musialik@przedszkole63bytom.pl

mgr Sandra Musialik

PRZYKŁADY ĆWICZEŃ LOGOPEDYCZNYCH DLA DZIECI MŁODSZYCH:

* Ćwiczenia słuchowe

– stanowią one bardzo ważną grupę ćwiczeń logopedycznych, ponieważ często opóźnienia czy zaburzenia rozwoju mowy pojawiają się na skutek opóźnień rozwoju słuchu fonematycznego/ tzw. słuchu mownego/. Stymulując funkcje słuchowe przyczyniamy się do rozwoju mowy dziecka.

1. „ Co słyszę?” – dzieci siedzą z zamkniętymi oczami i nasłuchują, rozpoznają odgłosy dochodzące z sąsiedztwa, ulicy.
  2. „ Zgadnij, co wydało dźwięk?” – uderzanie pałeczką w szkło, metal, kamień, drewno itp. Toczenie różnych przedmiotów po podłodze / np. piłki, kasztana, kamienia/, rozpoznawanie odgłosu przez dzieci.
  3. Rozpoznawanie różnych przedmiotów w zamkniętym pudełku po wydawanym odgłosie – groch, kamyki, gwoździe, cukier, kasza itp.
  4. Szukanie ukrytego zegarka, radia, dzwoniącego budzika.
  5. Rozróżnianie i naśladowanie głosów zwierząt: kota, psa, krowy, kury, koguta, kaczki, gęsi itp.
  6. Rozróżnianie odgłosów pojazdów: samochodu, pociągu, motoru, traktora itp.
  7. Rozpoznawanie po dźwięku różnych urządzeń domowych, np. odkurzacz, mikser, suszarka, pralka itp.

Ćwiczenia oddechowe:
Ćwiczenia oddechowe poprawiają wydolność oddechową, sprzyjają wydłużaniu fazy wydechowej, co powoduje poprawę jakości mowy. Ćwiczenia prowadzone są najczęściej w formie zabawowej, przy wykorzystaniu różnych środków, np. piórek, piłeczek, wody mydlanej, chrupek, wiatraczków itp. Są także wplatane w opowieści i zabawy ruchowe.

Przykłady:

1. Dmuchanie na płomień świecy.
  2. Dmuchanie na piłeczkę pingpongową, wyścigi piłeczek.
  3. Dmuchanie na kulkę z waty, na wiatraczek.
  4. Chłodzenie „ gorącej zupy” – dmuchanie ciągłym strumieniem.
  5. Chuchanie na zmarznięte ręce.
  6. Nadmuchiwanie balonika.
  7. Naśladowanie syreny – „ eu-eu- eu”, „ au-au-au” – na jednym wydechu.
  8. Dmuchanie na piórko, aby nie spadło.
  9. Liczenie na jednym wydechu.
  10. Powtarzanie zdań szeptem.

Ćwiczenia motoryki narządów artykulacyjnych

U większości dzieci z wadą wymowy występuje obniżona sprawność narządów artykulacyjnych / języka, warg, policzków, podniebienia miękkiego/... Konieczne są w tych wypadkach ćwiczenia motoryki narządów mowy . Optymalną sytuacją byłoby, gdyby ćwiczenia prowadzone były według zaleceń logopedy.

Ćwiczenia warg:

1. Oddalanie od siebie kącików ust – wymawianie „ iii”.
  2. Zbliżanie do siebie kącików ust – wymawianie „ uuu”.
  3. Naprzemienne wymawianie „ i – u”.
  4. Cmokanie.
  5. Parskanie / wprawianie warg w drganie/.
  6. Masaż warg zębami ( górnymi dolnej wargi i odwrotnie).
  7. Wymowa samogłosek w parach: a-i, a-u, i-a, u-o, o-i, u-i, a-o, e-o itp.
  8. Wysuwanie warg w „ ryjek”, cofanie w „ uśmiech”.
  9. Wysuwanie warg w przód, następnie przesuwanie warg w prawo, w lewo.
  10. Wysuwanie warg w przód, następnie krążenie wysuniętymi wargami.

Ćwiczenia języka:

1. „ Głaskanie podniebienia” czubkiem języka, jama ustna szeroko otwarta.
  2. Dotykanie językiem do nosa, do brody, w stronę ucha lewego i prawego.
  3. Oblizywanie dolnej i górnej wargi przy ustach szeroko otwartych / krążenie językiem/.
  4. Wysuwanie języka w przód i cofanie w głąb jamy ustnej. Kląskanie językiem.
  5. Dotykanie czubkiem języka na zmianę do górnych i dolnych zębów, przy maksymalnym otwarciu ust / żuchwa opuszczona/.
  6. Język lekko wysunięty opiera się na wardze dolnej i przyjmuje na przemian kształt „łopaty” i „grota”.
  7. Ruchy koliste języka w prawo i w lewo na zewnątrz jamy ustnej.
  8. Oblizywanie zębów po wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni dziąseł pod wargami. Usta zamknięte.

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-14