PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 63 IM. JANUSZA KORCZAKA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W BYTOMIU
Menu
Strona głowna  /  PSYCHOLOG/NEUROLOGOPEDA
PSYCHOLOG/NEUROLOGOPEDA

Serdecznie witam w nowym roku szkolnym.

 

Będę w tej zakładce umieszczać wszelkie niezbędne informacje, przemyślenia i sugestie pomagające w życiu codziennym z Małym Człowiekiem, które jak wszyscy wiemy, chwilami bywa trudne... ;)

Zachęcam do czytania, może refleksji, a czasem i dyskusji.

Tu znajdziecie Państwo również wszelkie niezbędne informacje dotyczące prowadzonej przeze mnie terapii logopedycznej, dlatego szczególnie zachęcam do jej śledzenia Rodziców Dzieci z poniższych grup, bo właśnie te grupy będę mieć w tym roku pod opieką:

 

       

 

 

Mam nadzieję, że współpraca będzie satysfakcjonować nas wszystkich mimo ciągle trudnych warunków, a nasze Dzieci będą coraz chętniej, sprawniej i piękniej mówić :)

Rodziców Dzieci z pozostałych grup będzie mi również miło tu gościć i jeśli tylko będziecie Państwo zainteresowani, proszę korzystać ze wszelkich propozycji tu zamieszczanych.

Będę również pracować ze wszystkimi Przedszkolakami z potrzebą wczesnego wspomagania rozwoju i/lub rewalidacji w zakresie zajęć logopedycznych i psychologicznych. Zostaniecie Państwo o tym poinformowani przez koordynatorów ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Z wieloma Rodzinami znamy się już z ubiegłego roku lub nawet lat ubiegłych, z kilkoma nawiążemy - mam nadzieję owocną - współpracę teraz.

mgr Jowita Wojcieszek

psycholog/neurologopeda

 


Czas pożegnań i podziękowań

Wczoraj oficjalnie pożegnaliśmy się z ostatnią już grupą starszaków. Z uwagi na otrzymane zaproszenia miałam okazję być gościem na uroczystościach w grupach (w kolejności) Krasnoludki, Żabki i Puchatki.

Z wielką radością obserwowałam, a przede wszystkim słuchałam, jak dzieci się prezentowały. Wszystkie obecne grupy starszaków prowadziłam logopedycznie, z czego Biedronki w niezmienionym składzie przez 4 lata, Krasnoludki i Żabki z drobnymi osobowymi zmianami również, jedynie Puchatki przejęłam z opóźnieniem. Przez ten czas niesamowicie zżyłam się z Nimi i na moich oczach zmienili się z płączących maluchów w godnych i dumnych starszaków. Z wieloma dziećmi z tych grup prowadziłam także zajęcia z zakresu innych zajęć specjalistycznych, więc byłam tam naprawdę częstym gościem...

Wiem, jaki ogromny trud włożyły nauczycielki grupy Żabki w to, aby Dzieci mogły się zaprezentować tak pięknie, jak to zrobiły. Ogromny szacunek i podziękowania dla nich, bo mogłam być naocznym świadkiem wspniałej uroczystości.

Puchatki, oprócz tego, iż wspaniale się zaprezentowały i przepięknie zatańczyły poloneza, rozczuliły mnie oficjalnymi personalnymi podziękowaniami. No cóż, powiem wprost, że makijaż ucierpiał ;) Serdecznie dziękuję też Rodzicom Puchatków za to, iż o mnie pamiętali. To bardzo miłe.

Z Krasnoludkami w przeważającym gronie spotkam się jeszcze za rok i mam nadzieję, iż znów będzie dane mi ich zobaczyć na uroczystości.

Specjalne podziękowania składam także Rodzicom Biedronek. Zaskoczyliście mnie Państwo bardzo. Uroczystości wprawdzie nie widziałam, ale wszystkie wiersze przećwiczyłam z Dziećmi i domyślam się, iż artykulacyjnie było świetnie. Obrazowo na pewno też. Dziękuję.

 

Dla wielu z Państwa zaczyna się nowy etap życia. Życzę Wam wszystkim powodzenia w nowym miejscu i pamiętajcie, że Dzieci to Wasz największy skarb. Zawsze. 


 

Dzień Dziecka

 


 

Korzystając z pięknej myśli naszego patrona, Janusza Korczaka, życzę wszystkim Dzieciom (tym małym i tym większym też), aby zawsze był w pobliżu ktoś, kto ich bardzo kocha i dla kogo będą zawsze najważniejsze na całym świecie!!!


2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu

 

 

żródła podane na infografikach.

Zapraszam do zapoznania się z:

https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg

Informacje w sam raz dla Przedszkolaków :)

 


 

Granice

Na bazie kilku ostatnich rozmów z Państwem, zamieszczam infografiki (ze strony Psycholog w przedszkolu oraz druga autorstwa Anny Wolskiej i Natalii Wochli) dotyczące granic stawianych dzieciom. Zachęcam do zastanowienia się i wdrożenia :)

 


Nieobecność

Szanowni Rodzice - w dniach 7-11.03.2022 nie będę obecna.


Czy i jak rozmawiać z dziećmi o wojnie

To do tej pory najtrudniejszy tekst, jaki przyszło mi pisać... To sytuacja trudna dla nas - dorosłych, a co dopiero dla dzieci. One słyszą zdecydowanie więcej niż nam się wydaje, tylko nie zawsze potrafią sobie z tymi informacjami poradzić i przetworzyć w odpowiedni sposób. To już zadanie dla nas. Nie możemy udawać, że nic się nie dzieje.

Proponuję " ściągę" ze strony Centrum Psychoterapii i Szkoleń Consilia

 

W naszym przedszkolu uruchomiliśmy zbiórkę dla osób potrzebujących z Ukrainy. Każda przyniesiona rzecz z pewnością w oczywisty sposób przyczyni się do pomocy potrzebującym, ale również może wpłynąć na uwrażliwianie na potrzeby innych Waszych Dzieci. Zachęcam do wspólnego zaangażowania się w zbiórkę - wytłumaczcie Waszym Dzieciom, dlaczego to takie ważne i komu ma pomóc.

 


 

Zimowe ćwiczenie

Przedstawiam uniwersalne ćwiczenie do wykorzystania przez wszystkie dzieci. Szczególnej uwadze poddaję to rodzicom Biedronek, z którymi nie mogłam się w tym tygodniu spotkać osobiście, a dla których ćwiczenie to będzie bardzo owocne. Biedronki głównie pracują nad artykulacją i utrwalaniem głoski "r" oraz szeregu szumiącego: "sz", "ż", "cz" i "dż", którymi to głoskami ćwiczenie jest wręcz najeżone :) Być może któryś ze starszaków pokusi się nawet o przeczytanie fragmentu?

5 latki skupiają się na głoskach BEZ "r".

3 i 4 latki, próbują powtórzyć to, co na obecną chwilę artykulacyjną mogą zrobić, ale głównie skupiają się na słuchaniu tekstu i odnajdywaniu odpowiedniego bałwanka.

Prawda, że uniwersalne cwiczenie ;)

(grafika autorstwa Alicji Iwanowskiej pobrana ze strony CTiRM Miga Miś - zachęcam do odwiedzenia)

 

 

Wszystkie dzieci zachęcam też do poniższej zabawy, usprawniającej motorykę małą i mięsień okrężny warg oraz zapeniającej wspaniałe ćwiczenie oddechowe.

Przygotowujemy bałwanka - na kartce A4 rysujemy 3 kule.  Na drugiej kartce, rysujemy "ozdoby" bałwanka, czyli np. kapelusz, miotłę, ale też oczy, nos, guziki i co komu fantazja podpowie. Wycinamy elementy!

Starszaki samodzielnie, młodsze dzieci z pomocą Rodziców.

Teraz elementy dodatkowe bałwanka, przenosimy na jego sylwetkę, czyli 3 kule, ale... Robimy to słomką.

Słomka do buzi, wędruje nad potrzebny obiekt, wdech, obiekt się zasysa, przenosimy na bałwanka w odpowiednie miejsce, puszczamy, obiekt "ozdabia" bałwanka.

Proste?

Co jednak ważne. Słomka MUSI być trzymana TYLKO wargami (absolutnie nie zębami) i musi być na srodku ust. Jakiekolwiek boczne odchyły nie są dobre. Zdecydowanie też unikamy mocnego zasysania powietrza, dającego efekt tzw. rybki.

Ćwiczymy powoli. Lepiej przełożyć tylko 1 guzik, ale zrobić to porządnie, a resztę po prostu nałożyć ręką, niż zrobić wszystko byle jak i szybko.

Pamiętajmy, że w ćwiczeniach logopedycznych MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ...

Kto ma ochotę, niech przyśle mi zdjęcie własnego bałwanka - wszystkie bałwany niesymetryczne, zezowate i z nosem np na brzuchu, będą mile widziane, bo tylko dowiodą tego, że Dziecko robiło to naprawdę samo :)

 


 

 

Kilka informacji technicznych

W ciągu ostatniego tygodnia nastąpiło kilka zmian terminowych w zajęciach, co pewnie niektórzy z Państwa zauważyli. Zostało to spowodowane głównie kwarantanną jednej z grup, ale także większą w mojej opinii potrzebą w pracy z Gumisiami, które to z powodów różnych świąt wypadających w tym roku właśnie w dniu ich zajęć logopedycznych, po prostu miały tych spotkań mniej. Przy drobnych epizydodycznych zmianach, grafik zajęć zostaje ogólnie bez zmian.

 


 

Dzień Babci i Dziadka

To święto bardzo miłe dla wszystkich Dzieci i ich Babć i Dziadków.

Można je także wykorzystać do logopedycznych ćwiczeń w domu. A ponieważ Dzieci najbardziej lubią gry, to taką formę zabawy, zaczerpniętą ze strony logopestka, Wam proponuję.

Drukujemy, kolorujemy i w serduszka wpisujemy słowa lub sylaby, które aktualnie są ćwiczone - to Państwo wiecie.

Miłej zabawy!

 

 

Przy okazji wszystkim Babciom i Dziadkom (a szczególnie bardzo współpracującej ze mną Babci Emilki) składam serdeczne życzenia, abyście zawsze byli ważnymi osobami w życiu Waszych wnuków!

 


 

Harmonogram - przypominajka

Z uwagi na kilka pytań Rodziców o dni zajęć swoich Pociech, przypominam:

poniedziałek: Słoneczka

wtorek: Puchatki

środa: Biedronki

czwartek: Żabki i Krasnoludki

piątek: Gumisie

Teoretycznie w tych dniach, Dzieci, które miały ze mną zajęcia, powinny znaleźć materiały w szafkach w szatni. Praktycznie jednak, najczęściej jest 1 dniowy poślizg.

 


 

Świąteczne życzenia

Życzę Wam wszystkim, aby świąteczny czas był dla Was czasem pozytywnie niezapomnianym, spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień. Aby to był czas spokoju wśród rodziny i przyjaciół, dający radość, nadzieję i odpoczynek.

 

Pięknie dziękuję wszystkim Rodzinom, które o mnie pamiętały. Jest mi niezmiernie miło !!!

 

Na drzwiach mojego gabinetu powstała niepowtarzalna choinka.

Takiej w Waszych domach na pewno nie ma ;)

Poszukajcie "swojej" bombki.

 

 

 

 


 

W świątecznym nastroju

Czas świąt jest dla większości z nas magiczny i wspaniały. Dla niektórych jest to jednak czas trudny, czas wielu wyzwań.

Zapoznajcie się Państwo z poniższymi grafikami, zaczerpniętymi z Fundacji Mutyzm Wybiórczy, ukazującymi, co dziecko może usłyszeć przy świątecznym stole. Jak się okazuje, jedno nasze nie do końca przemyślane zdanie, może wyrządzić komuś wiele krzywdy. Szanujmy siebie wzajemnie!

 

 

 

 


 

Jak pomóc rozwijać mowę?

W odpowiedzi na często pojawiające się Wasze pytania drodzy Rodzice, zamieszczam poniższą inforgafikę (zaczerpniętą ze strony logopestka).

To tylko tyle, ale i AŻ tyle.

 


Mikołajki

Dziś Mikołajki. Wszystkim małym i dużym życzę wiele radości z niespodzianek, które z dużym prawdopodobieństwem podarował Wam dziś Mikołaj. Moja skarpeta nie była pusta :)

Przy okazji zapraszam do zapoznania się z poniższą grafiką.

Materiał ze strony PaniLogopedyczna

Jak jest u Was? Jeśli jest lepiej, niż sugerowałby wiek, jest ok. Jeśli jednak gorzej, pracujmy wytrwale!!!

 


 

Jutro Mikołajki...

Skarpety już pewnie przygotowane. Zastanówcie się drodzy Rodzice, co dla Waszego Dziecka będzie najlepszym prezentem...

(zaczerpnięte ze strony Emocje na warsztat)

 


Dzień Górnika

Z okazji jutrzejszego Dnia Górnika zapraszam do tematycznych ćwiczeń. Zwracam się tu szczególnie do Gumisiów, z którymi niestety nie mogę się dziś spotkać...

Pierwsze zadanie najlepiej wydrukować.

W drugim, policzcie wspólnie i można zrobić odpowiednią liczbę np kropeczek w każdej rubryce

Ostatnie zadanie można zrobić przy monitorze.

(ćwiczenia ze strony blogterapeuta)

 


 

 

21 listopada - Dzień Życzliwości

na podstawie artykułu Moniki Śliwickiej-Gotowalskiej

Jak można okazywać życzliwość na codzień? Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku

https://www.youtube.com/watch?v=qLGNj-xrgvY&ab_channel=CGMeetup

 


 

Święto Odzyskania Niepodległości

Zapraszam do patriotycznego obchodzenia dzisiejszego święta, w niecodzienny sposób.

Poniższe ćwiczenie może stać się zaczątkiem poważnej rozmowy o Polsce i symbolach z nią związanych, a przy okazji wspaniałym ćwiczeniem buzi :)


 

Z serii: Do przemyślenia...

(znalezione w sieci w LogoPrzydasie Małgorzata Tyka)

 


 

Techniczna logopedyczna "przypominajka" w pigułce

(Nie dotyczy dzieci z wwr lub kształceniem specjalnym)

- Potrzebne 2 zeszyty: 1 w przedszkolu i 1 w domu

- Materiał do ćwiczeń przekazany do szafki w szatni zabieracie do domu i wklejacie do DOMOWEGO zeszytu zanim "się zgubi"

- Ćwiczycie na bieżąco w domu

- Do przedszkola przynosicie 1 klej w sztyfcie (na cały rok)

 


 

Podsumowanie 2 miesięcznej pracy logopedycznej

Cieszę się, bo pomimo ciągle trudnej sytuacji związanej z wirusem, udaje nam się w wielu przypadkach skutecznie realizować zamierzony plan :)

  • Ponad 50 dzieci potrzebuje pomocy logopedycznej i rozpoczęło terapię

  • Ponad 20 Rodziców zareagowało skutecznie i dzieci mają już założone zeszyty do pracy w przedszkolu - da się!

  • Ponad 10 dzieciom udało się przynieść zarówno zeszyt, jak i klej :)

  • Wszyscy już świetnie myją ręce :) Nie trzeba o tym przypominać i wszystkie dzieci wiedzą, iż od tego zaczynamy zajęcia

  • Kilkoro dzieci regularnie ćwiczy w domu  - to widać i słychać - BRAWO DLA RODZICÓW i ... jednej BABCI :)

  • Wiele dzieci mówi, że w ogóle nie ma w domu założonego zeszytu, że materiały gdzieś zniknęły... - to akurat jest przykre

  • U części dzieci przekazywane materiały zostają w szafkach w szatni i w ogóle nie są zabierane do domu...

  • W przypadku, kiedy nie jesteście Państwo zainteresowani, aby Wasze dziecko korzystało z pomocy logopedycznej w przedszkolu, to poinformujcie mnie Państwo o tym. Przekażę wtedy, nad czym należy pracować i możecie to robić we własnym zakresie. Naprawdę nie ma obowiązku robić tego w przedszkolu, wielu logopedów przyjmuje prwatnie, także w czasie pandemii. Wg mnie jednak szkoda nie skorzystać z BEZPŁATNEJ terapii w przedszkolu. Przypomnę jednak, iż skuteczna praca logopedyczna to także REGULARNE ćwiczenie w domu. Sam kontakt z logopedą co tydzień, dwa lub trzy nie zdziała cudów... Czasem wystarczą 3 min ćwiczeń, ale CODZIENNIE!

  • Cieszy mnie, iż wielu z Państwa czyta informacje na tej stronie i reaguje na nie. Z wieloma Rodzicami mam też kontakt mailowy. To na pewno pomoże w naszej wspólnej pracy. Usłyszałam jednak, iż niektórzy z Państwa nie mają na to czasu i nie mogą tego robić. To akurat bardzo przykre, że nie macie czasu dla własnych dzieci...

  • Najważniejsze na koniec. PAMIĘTAJCIE Państwo, aby ROZMAWIAĆ z dziećmi. Żadna zabawka, nawet najdroższa i najbardziej atestowana, nie zastąpi kontaktu słownego. U mniejszych dzieci zredukujcie zabawki "gadające", u wszystkich odstawcie telefon, zredukujcie czas tabletu i tv. Po prostu MÓWCIE. Pytajcie, jak dziecko spędziło dzień, opowiedzcie, co u Was w pracy - tak, to będzie dla nich interesujące. Czytajcie też książki.

Pamiętajcie, że rozmów pomiędzy Rodzicem a Dzieckiem nic nie zastapi :)

 


 

Jesienna gimnastyka buzi i języka

Z częścią dzieci w zeszłym tygodniu, a z pozostałymi w nadchodzącym robiłam i będę robić jesienną gimnastykę buzi i języka.

Sporo dzieci pamiętało ją z zeszłego roku, co mnie cieszy.

Ponawiam ją i daję nowym dzieciom, bo są to ćwiczenia niezwykle ważne, a przedstawione z odrobiną humoru.

Kartę z ćwiczeniami znajdziecie Państwo w szafkach - dzieci, które ćwiczyły w zeszłym tygodniu też dostaną dopiero teraz, z uwagi na awarię mojej drukarki.

Jak cwiczyć?

Przede wszystkim nie na wyścigi. Zrobienie tych cwiczeń w minutę nie ma najmiejszego sensu. Lepiej zrobić 2-3 wybrane obrazki, za każdym razem inne, ale zrobić je porządnie. Każdą czynnność przytrzymujemy, żeby mięśnie miały szanse faktycznie popracować.

np.

* policz językiem górne zęby - przesuwamy faktycznie językiem od ząbka do ząbka, a nie na wyścigi po całej szczęce. To ćwiczenie języka i pracy nim

* schowaj wargi - chowam i TRZYMAM

* zdziw się - robię zdziwioną minę i z nią pozostaję przez chwilę

* dotykaj językiem kącikow warg - faktycznie kącików, czubkiem języka, na zmianę - NIE po całych wargach

* nadymaj policzki - zrób chomika i TRZYMAJ przez chwilę

* wysyłaj buziaki - zrób usta do całuska i zostań tak przez chwilę, zanim go "wyślesz"

* dmuchaj - wdech nosem i wydech ustami, jak do dmuchania na świeczkę, a nie na zmarznięte ręce

* jezyk do góry - W buzi!!!

* oblizuj wargi - dokładnie wargi, a nie brodę, policzki, czy jeszcze coś innego

 

O tych ćwiczeniach warto pamiętać i wprowadzić je w życie.

Tajna informacja dla mam i babć - to świetne ćwiczenie przeciwzmarszczkowe :)

 


 

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji tego wspaniałego naszego wspólnego święta życzę moim małym podopiecznym wszystkiego, co tylko najlepsze, chęci do czasem trudnej pracy w gabinecie oraz otwartych umysłów.

I niezmiennie zawsze dużo zdrowia i uśmiechu :)

 


Informacja o terapii logopedycznej

Dziś dzieci z Biedronek otrzymały do szafek w szatni informację o terapii logopedycznej. We wtorek 12.10 dostaną ją pozostałe "moje" dzieci.

 


 

Organizacja ćwiczeń logopedycznych

Większość dzieci z powyższych grup miała już ze mną zajęcia i wiecie Państwo, jak technicznie wyglądały ćwiczenia. W tym roku będę kontynuować rok temu zaproponowane innowacyjne podejście do zeszytów, ponieważ bardzo się ono sprawdziło (o tym za chwilę).

Porozmawiam ze wszystkimi dziećmi (na podstawie wyrażonej na zebraniu zgody) i wytypuję te, którym pomoc logopedyczne jest potrzebna. Dostaniecie Państwo informację na ten temat do szafki w szatni. Z uwagi na nieobecności dzieci jeszcze nie udało mi się tego zrobić w 100%.

Jeśli dziecko NIE zostanie zakwalifikowane do terapii na terenie przedszkola, to poniższy tekst Państwa NIE DOTYCZY

Jeśli dziecko BĘDZIE korzystać z terapii, to proszę się ZAPOZNAĆ z poniższą informacją.

 

Moje grupy będą w tym roku mieć zajęcia logopedyczne w różne dni tygodnia, ale każda grupa w stały dzień (w późniejszym terminie poinformuję kiedy jaka grupa - musi się to sprawdzić "w praniu").

Analogicznie do zeszłego roku NIE będzie krążącego pomiędzy przedszkolem a domem zeszytu do ćwiczeń.

Ponieważ regularne ćwiczenia w domu są jednym z ważniejszych składników sukcesu logopedycznego, będziecie Państwo dostawać propozycje do pracy w domu na „luźnych” kartkach. Będę je umieszczać w szafce w szatni. Proszę je zabierać do domu i systematycznie wklejać do zeszytu w domu. Ten zeszyt będzie w domu CAŁY CZAS, abyście mogli z tych ćwiczeń korzystać. Ważne, żeby ćwiczenia wkleić, aby się nie gubiły i były też realizowane w odpowiedniej kolejności.

Ponieważ materiał będzie nam też potrzebny w przedszkolu, to drugi zeszyt przygotujemy na miejscu. Proszę więc przynieść do przedszkola i zostawić w szafce zeszyt minimum 32 kartkowy, do którego podczas każdych zajęć wkleję dokładnie to samo, co przekażę do domu. Ten zeszyt ZOSTANIE w przedszkolu i dziecko weźmie go do domu w czerwcu (dokładnie tak jak w zeszłym roku).

W bieżącym roku szkolnym będą więc 2 zeszyty. Jeden w domu, którego nie będę widzieć ja, ale mam nadzieję i bardzo na Państwa tu liczę, że ten zeszyt powstanie i będzie na bieżąco wykorzystywany.

Drugi będzie w przedszkolu, do którego z kolei nie będziecie mieć Państwo dostępu aż do czerwca. Łącznikiem będzie dziecko :)

Dobrze by było, żeby obydwa zeszyty były takie same, tzn taka sama okładka, żeby Dziecko od razu poznawało swój zeszyt.

Jeśli przedszkolny zeszyt z zeszłego roku - ten, który oddałam do szafek w czerwcu - jeszcze istnieje i jest w nim miejsce, to z powodzeniem możemy go kontynuować. Jeśli się skończy, poproszę wtedy o nowy. Jesli ten zeszyt "się zgubił", został zapełniony lub po prostu dziecko nie korzystało z moich zajęć w zeszłym roku, siłą rzeczy proszę o nowy zeszyt.

Razem z zeszytem w szatni proszę o pozostawienie też 1 szt kleju w sztyfcie.

 

Z uwagi na powyższą sytuację znowu zużyję w tym roku 2 razy więcej papieru niż standardowo. Jeśli ktoś z Państwa mógłby mnie wspomóc papierem do ksero, będę niezmiernie wdzięczna. Absolutnie NIE WYMAGAM, ale jeśli ktoś miałby chęć lub możliwości, to przyjmę papier do ksero/drukarki w każdej ilości (proszę wtedy też zostawić w szatni z informacją, że to papier dla mnie - to ważne).

 

W razie niejasności proszę skorzystać z kontaktu mailowego.

 


 

Z serii: Do przemyślenia

(autor przedstawiony na infografice)

 

 

 


 

Logopedyczne badania przesiewowe

Szanowni Rodzice - badania trwają. Większość dzieci została już nimi objeta i w najbliższym czasie spodziewajcie się w szafce w szatni pisemnej informacji ode mnie odnośnie ewentualnej terapii logopedycznej Waszej Pociechy.

 

 


 

W razie potrzeby zachęcam do kontaktu mailowego. Pocztę sprawdzam codziennie, ale nie zawsze "na już" będę mogła odpowiedzieć.

jowita.wojcieszek@przedszkole63bytom.pl


 


Ostatnia aktualizacja: 2022-08-06